Сотина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сотина
Sotina
Поглед на Сотина
Сотина is located in Slovenia
Сотина
Сотина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°49′43.7″N 16°2′37.7″E / 46.828806° СГШ; 16.043806° ИГД / 46.828806; 16.043806
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаРогашовци
Површина
 • Вкупна4,36 км2 (1,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000257500000257,5 м
Население (2020)
 • Вкупно320
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9262

Сотина (словенечки: Sotina) — населба во Општина Рогашовци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.