Нускова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нускова
Nuskova
Поглед на Нускова
Нускова is located in Slovenia
Нускова
Нускова
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°48′34.7″N 16°2′2.9″E / 46.809639° СГШ; 16.034139° ИГД / 46.809639; 16.034139
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаРогашовци
Површина
 • Вкупна2,88 км2 (1,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000245699999245,7 м
Население (2020)
 • Вкупно266
 • Густина92/км2 (240/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9262

Нускова (словенечки: Nuskova) — населба во Општина Рогашовци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.