Оциње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оциње
Ocinje
Поглед на Оциње
Оциње is located in Slovenia
Оциње
Оциње
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°49′23.9″N 16°0′12.9″E / 46.823306° СГШ; 16.003583° ИГД / 46.823306; 16.003583
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаРогашовци
Површина
 • Вкупна2,95 км2 (1,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000292000000292 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9262

Оциње (словенечки: Ocinje) — населба во Општина Рогашовци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.