Вечеславци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вечеславци
Večeslavci
Поглед на Вечеславци
Вечеславци is located in Slovenia
Вечеславци
Вечеславци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°47′9.3″N 16°2′26.7″E / 46.785917° СГШ; 16.040750° ИГД / 46.785917; 16.040750
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаРогашовци
Површина
 • Вкупна5,14 км2 (1,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000232900000232,9 м
Население (2020)
 • Вкупно353
 • Густина69/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9262

Вечеславци (словенечки: Večeslavci) — населба во Општина Рогашовци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.