Фикшини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фикшини
Fikšinci
Поглед на Фикшини
Фикшини is located in Slovenia
Фикшини
Фикшини
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°47′7.7″N 16°0′2.8″E / 46.785472° СГШ; 16.000778° ИГД / 46.785472; 16.000778
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаРогашовци
Површина
 • Вкупна3,02 км2 (1,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000331500000331,5 м
Население (2020)
 • Вкупно156
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9262

Фикшини (словенечки: Fikšinci) — населба во Општина Рогашовци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.