Рогашовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рогашовци
Rogašovci
Поглед на Рогашовци
Грб на Рогашовци
Рогашовци is located in Slovenia
Рогашовци
Рогашовци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°48′19.1″N 16°2′4″E / 46.805306° СГШ; 16.03444° ИГД / 46.805306; 16.03444
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаРогашовци
Површина
 • Вкупна2,9 км2 (1,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000237900000237,9 м
Население (2020)
 • Вкупно235
 • Густина81/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9262

Рогашовци (словенечки: Rogašovci) — населба во Општина Рогашовци во источна Словенија. Населбата е центар на општината Рогашовци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.