Брезница (Жировница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезница
Breznica
Поглед на Брезница
Грб на Брезница
Брезница is located in Slovenia
Брезница
Брезница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′50.5″N 14°9′12.8″E / 46.397361° СГШ; 14.153556° ИГД / 46.397361; 14.153556
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖировница
Површина
 • Вкупна0,6 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000566299999566,3 м
Население (2020)
 • Вкупно456
 • Густина760/км2 (2,000/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4274

Брезница (словенечки: Breznica) — населба во Општина Жировница во западна Словенија. Населбата е центар на општината Жировница. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.