Родине (Жировница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Родине
Rodine
Поглед на Родине
Родине is located in Slovenia
Родине
Родине
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′4.1″N 14°10′34.1″E / 46.384472° СГШ; 14.176139° ИГД / 46.384472; 14.176139
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖировница
Површина
 • Вкупна1,8 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000564799999564,8 м
Население (2020)
 • Вкупно333
 • Густина190/км2 (480/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4274

Родине (словенечки: Rodine) — населба во Општина Жировница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.