Прејди на содржината

Брег (Жировница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брег
Breg
Поглед на Брег
Брег is located in Slovenia
Брег
Брег
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′37.1″N 14°7′31.5″E / 46.393639° СГШ; 14.125417° ИГД / 46.393639; 14.125417
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖировница
Површина
 • Вкупна1,7 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000536200000536,2 м
Население (2020)
 • Вкупно665
 • Густина390/км2 (1,000/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4274

Брег (словенечки: Breg) — населба во Општина Жировница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.