Прејди на содржината

Врба (Жировница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врба
Vrba
Поглед на Врба
Врба is located in Slovenia
Врба
Врба
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′18.3″N 14°8′48.6″E / 46.388417° СГШ; 14.146833° ИГД / 46.388417; 14.146833
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖировница
Површина
 • Вкупна3,8 км2 (1,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000534899999534,9 м
Население (2020)
 • Вкупно198
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4274

Врба (словенечки: Vrba) — населба во Општина Жировница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.