Жировница (Жировница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жировница
Žirovnica
Поглед на Жировница
Жировница is located in Slovenia
Жировница
Жировница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°24′15″N 14°8′16.7″E / 46.40417° СГШ; 14.137972° ИГД / 46.40417; 14.137972
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖировница
Површина
 • Вкупна0,5 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000558000000558 м
Население (2020)
 • Вкупно608
 • Густина1,200/км2 (3,100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4274

Жировница (словенечки: Žirovnica) — населба во Општина Жировница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.