Прејди на содржината

Дословче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дословче
Doslovče
Поглед на Дословче
Дословче is located in Slovenia
Дословче
Дословче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′37.4″N 14°9′44.9″E / 46.393722° СГШ; 14.162472° ИГД / 46.393722; 14.162472
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖировница
Површина
 • Вкупна18,3 км2 (7,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000541799999541,8 м
Население (2020)
 • Вкупно145
 • Густина7,9/км2 (21/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4274

Дословче (словенечки: Doslovče) — населба во Општина Жировница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.