Прејди на содржината

Мрзли Врх (Жири)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрзли Врх
Mrzli Vrh
Мрзли Врх is located in Slovenia
Мрзли Врх
Мрзли Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′25″N 14°3′58.9″E / 46.05694° СГШ; 14.066361° ИГД / 46.05694; 14.066361
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна1,23 км2 (0,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000840200000840,2 м
Население (2020)
 • Вкупно21
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Мрзли Врх (словенечки: Mrzli Vrh) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.