Прејди на содржината

Жири (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жири
Žiri
Поглед на Жири
Грб на Жири
Жири is located in Slovenia
Жири
Жири
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′45.7″N 14°6′29.8″E / 46.046028° СГШ; 14.108278° ИГД / 46.046028; 14.108278
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна7,9 км2 (3,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000478699999478,7 м
Население (2020)
 • Вкупно3.657
 • Густина460/км2 (1,200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Жири (словенечки: Žiri) — град во Општина Жири во западна Словенија. Градот е центар на општината Жири. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.