Прејди на содржината

Совра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Совра
Sovra
Поглед на Совра
Совра is located in Slovenia
Совра
Совра
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′8″N 14°6′48.1″E / 46.28556° СГШ; 14.113361° ИГД / 46.28556; 14.113361
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна1,48 км2 (0,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000497699999497,7 м
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина8,8/км2 (23/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Совра (словенечки: Sovra) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.