Прејди на содржината

Равне кај Жири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равне кај Жири
Ravne pri Žireh
Поглед на Равне кај Жири
Равне кај Жири is located in Slovenia
Равне кај Жири
Равне кај Жири
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′40.2″N 14°7′2″E / 46.011167° СГШ; 14.11722° ИГД / 46.011167; 14.11722
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна0,83 км2 (0,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000628100000628,1 м
Население (2020)
 • Вкупно20
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Равне кај Жири (словенечки: Ravne pri Žireh) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.