Лединица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лединица
Ledinica
Skyline of Лединица
Лединица is located in Slovenia
Лединица
Лединица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′19.6″N 14°5′44.6″E / 46.055444° СГШ; 14.095722° ИГД / 46.055444; 14.095722
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна1,7 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000483899999483,9 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина38/км2 (98/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Лединица (словенечки: Ledinica) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.