Забрежник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Забрежник
Zabrežnik
Забрежник is located in Slovenia
Забрежник
Забрежник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′27.3″N 14°7′8.2″E / 46.074250° СГШ; 14.118944° ИГД / 46.074250; 14.118944
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна1,99 км2 (0,77 ми2)
Надм. вис.&100000000000000019900001,99 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Забрежник (словенечки: Zabrežnik) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.