Прејди на содржината

Жировски Врх (Жири)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жировски Врх
Žirovski Vrh
Поглед на Жировски Врх
Жировски Врх is located in Slovenia
Жировски Врх
Жировски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′14.3″N 14°7′35.4″E / 46.070639° СГШ; 14.126500° ИГД / 46.070639; 14.126500
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна10,98 км2 (4,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000714100000714,1 м
Население (2020)
 • Вкупно254
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Жировски Врх (словенечки: Žirovski Vrh) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.