Рачева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рачева
Račeva
Skyline of Рачева
Рачева is located in Slovenia
Рачева
Рачева
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′0.3″N 14°8′29.1″E / 46.033417° СГШ; 14.141417° ИГД / 46.033417; 14.141417
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна3,22 км2 (1,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000528799999528,8 м
Население (2020)
 • Вкупно151
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Рачева (словенечки: Račeva) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.