Прејди на содржината

Подкланец (Жири)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подкланец
Podklanec
Поглед на Подкланец
Подкланец is located in Slovenia
Подкланец
Подкланец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′33.5″N 14°7′42.2″E / 46.009306° СГШ; 14.128389° ИГД / 46.009306; 14.128389
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна0,68 км2 (0,26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000498199999498,2 м
Население (2020)
 • Вкупно17
 • Густина25/км2 (65/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Подкланец (словенечки: Podklanec) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.