Прејди на содржината

Копривник (Жири)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копривник
Koprivnik
Поглед на Копривник
Копривник is located in Slovenia
Копривник
Копривник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′38.5″N 14°3′37.4″E / 46.077361° СГШ; 14.060389° ИГД / 46.077361; 14.060389
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна5,8 км2 (2,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000662500000662,5 м
Население (2020)
 • Вкупно99
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Копривник (словенечки: Koprivnik) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.