Село (Жири)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Село
Selo
Skyline of Село
Село is located in Slovenia
Село
Село
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′49.2″N 14°5′55.3″E / 46.063667° СГШ; 14.098694° ИГД / 46.063667; 14.098694
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна1,26 км2 (0,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000491399999491,4 м
Население (2020)
 • Вкупно260
 • Густина210/км2 (530/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Село (словенечки: Selo) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.