Шпринц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпринц
Šprinc
Шпринц is located in Slovenia
Шпринц
Шпринц
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°30′30.5″N 16°15′38.6″E / 46.508472° СГШ; 16.260722° ИГД / 46.508472; 16.260722
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаРазкрижје
Површина
 • Вкупна0,99 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000051299999271,3−220 м
Население (2020)
 • Вкупно123
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9240

Шпринц (словенечки: Šprinc) — населба во Општина Разкрижје во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.