Сталова Вола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сталова Вола
Католичката црква во градот
Католичката црква во градот
Знаме на Сталова ВолаГрб на Сталова Вола
Сталова Вола is located in Полска
Сталова Вола
Сталова Вола
Координати: 50°35′N 22°3′E / 50.583° СГШ; 22.050° ИГД / 50.583; 22.050
Земја Полска
ВојводствоПоткарпатско
ОкругСталововолски
ОпштинаСталова Вола
Основање1938
Градски статус1945
Површина
 • Градска82,5 км2 (319 ми2)
Население (2006)
 • Градско65.818
 • Густина80/км2 (210/ми2)
 • Метро110.000
Часовен појасEET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+2)
Поштенски код37-450 to 37-464
Повик. бр.(+48) 15
Регистарски  табличкиRST
Мреж. местоhttp://www.stalowawola.pl

Сталова Вола (полски: Stalowa Wola — град кој се наоѓа во Полска, во Поткарпатското Војводство, со население од 64.353 жители според податоци од 2008 година.[1]. Сталова Вола е седиште на Сталововолскиот Округ.

Историја[уреди | уреди извор]

Сталова Вола бил изграден на местото каде се наоѓало селото Плаво, помеѓу античките градови Ниско и Росвадов. Селото за првпат се споменува во првата половина на 15 век. Во доцниот 15 век селото било на кралското семејство. Во 1656 година, областа на Плаво било местото на битката помеѓу полските и шведските армии. Тука, во сливот на реките Сан и Висла, шведските војници на кралот Густав биле опколени од страна на Стефан Чарнецки.

Од 1772 до 1918 година, областа била дел од австриската провинција Галиција во приватна сопственост. Во почетокот на 1937 година, Владата на Втората полска република го прифатила проектот за изградба на индустриски зони. така овде била изградена нова фабрика за челик. Пред почетокот на Втората светска војна, работеле неколку одделенија на мелницата и биле изградени неколку станови.

Во текот на Втората светска војна, Сталова Вола била еден од центрите на Армија Крајова. Населбата била ослободена од страна на Црвената армија во август 1944 година, а на 1 април 1945 година. Во 1948 година, мелницата го сменила своето име во Хута Сталова Вола и во 1953 година била формирана посебна урбана област градот. Градот бил еден од центрите на протестите на работниците во 1988 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Сталова Вола е најголемиот град и главен град на Сталоваволскиот Округ. Градот се наоѓа во југоисточниот дел на Полска, во историскиот регион Мала Полска, во близина на сливот на реките Висла и Сан и зафаќа површина од 82,5 км2.[2]. Сталова Вола е еден од најмладите градови на Полска, изграден во доцните 1930-ти, во шумите околу селото Плаво.

Население[уреди | уреди извор]

Опис Вкупно Жени % Мажи %
Население 63 434 32 691 51,96 30 473 48,04
Густина на населеност
(people/км2)
775,5 402,9/км2 372,6/км2

Население по години[уреди | уреди извор]

Старосна структура[3][уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population. Size and structure by territorial division“ (PDF). © 1995–2009 Central Statistical Office 00-925 Warsaw, Al. Niepodległości 208. 2009-06-02. Посетено на 2009-06-22. Надворешна врска во |publisher= (help)
  2. „Stalowa Wola City Portal“. © 2006–2009 iNetServis, Poland. Архивирано од изворникот на 2006-11-30. Посетено на 2009-07-30. Надворешна врска во |publisher= (help)
  3. http://www.polskawliczbach.pl/Stalowa_Wola, w oparciu o dane GUS.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 50°34′N 22°03′E / 50.567° СГШ; 22.050° ИГД / 50.567; 22.050