Александрув Кујавски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александрув Кујавски
Грб на Александрув Кујавски
Грб
Александрув Кујавски is located in Полска
Александрув Кујавски
Александрув Кујавски
Координати: 52°52′N 18°42′E / 52.867° N; 18.700° E / 52.867; 18.700
Земја Полска
ВојводствоКујавско-поморско
ОкругАлександрувси
ОпштинаАлександрув Кујавски
Управа
 • ГрадоначалникАндржеј Чесла
Површина
 • Вкупна7,17 км2 (277 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно12.476
 • Густина17/км2 (45/ми2)
Часовен појасEET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+2)
Поштенски код87-700 to 87-712
Регистарски  табличкиCAL
Мреж. местоhttp://www.aleksandrowkujawski.pl

Александрув Кујавски (полски: Aleksandrów Pograniczny) — град кој се наоѓа во Полска, во Кујавско-поморското Војводство. Градот се наоѓа на околу 18 километри југоисточно од Торуњ. Градот е седиште на Александрувскиот округ, како и на истоимената општина.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот бил основан во 1862 година како погранична железничка станица на патот Кутно-Торуњ. Статус на град добил во 1879 година. До 1879 година градот се викал Тројанов, во периодот од 1879-1919 Александров Погранични, во периодот од 1939-1943 - Александрув.

Реони[уреди | уреди извор]

  • Центрум
  • Паркова 1
  • Паркова 2
  • Пијаски
  • Халиново
  • Полудние

Население[уреди | уреди извор]

Население
Година Население
2005 12.937
2010 12.775
2012 12,540

Економија[уреди | уреди извор]

Градот е седиште на металната индустрија, Освен тоа добро е развиена и полиграфската, прехранбената и дрвната индустрија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]