Швјентохловице

Координати: 50°17′N 18°54′E / 50.283° СГШ; 18.900° ИГД / 50.283; 18.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Швјентохловице
Знаме на ШвјентохловицеГрб на Швјентохловице
Швјентохловице is located in Полска
Швјентохловице
Швјентохловице
Координати: 50°17′N 18°54′E / 50.283° СГШ; 18.900° ИГД / 50.283; 18.900
ЗемјаПолска
ВојводствоШлеско
ОкругШвјентохловски округ
Основање14 век
Како град од1947
Управа
 • ПретседателДаниел Бегер
Површина
 • Градска13,31 км2 (514 ми2)
Население (2013)
 • Градско53.150
 • Густина40/км2 (100/ми2)
 • Градскo2.746.000
 • Метро4.620.624
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.41-600 to 41-608
Повик. бр.+48 32
Регистарски  табличкиSW
Мреж. местоswietochlowice.pl

Швјентохловице (полски: Świętochłowice — град кој се наоѓа во Полска, во Шлеското Војводство, со население од 53,150 жители според податоци од 2013 година. Швјентохловице е седиште на Швјентохловскиот округ.