Гливице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гливице
Град
Главниот плоштад во градот
Главниот плоштад во градот
ДржаваПолска Полска
ВојводствоШлеско
Население 186,347

Гливице е град во Шлеското Војводство во јужна Полска. Се наоѓа на околу 25 километри западно од Катовице.