Воѓислав Шлонски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воѓислав Шлонски
Поглед кон плоштадот на градот
Поглед кон плоштадот на градот
Знаме на Воѓислав ШлонскиГрб на Воѓислав Шлонски
Воѓислав Шлонски is located in Полска
Воѓислав Шлонски
Воѓислав Шлонски
Координати: 50°0′N 18°27′E / 50.000° СГШ; 18.450° ИГД / 50.000; 18.450
ЗемјаПолска
ВојводствоШлеско
ОкругВоѓислав Шлонски
ОпштинаВоѓиславски
Town rights1257
Управа
 • ГрадоначалникМечислов Киеца
Површина
 • Градска49,62 км2 (1,916 ми2)
Најг. вис.&10000000000000290000000290 м
Најм. вис.&10000000000000210000000210 м
Население (2012)
 • Градско49.353
 • Густина9,9/км2 (26/ми2)
 • Метро650.000
Поштенски код44-286 to 44-373
Мреж. местоhttp://www.wodzislaw-slaski.pl/

Воѓислав Шлонски (полски: Wodzisław Śląski, германски: Loslau, латински: Vladislavia, чешки: Vladislav) — град кој се наоѓа во Полска, во Шлеското Војводство, со население од 48 731 жители според податоци од 2014 година. Воѓислав Шлонски е седиште на Воѓиславскиот регион. Градот се наоѓа во близина на границата со Чешка, на околу 290 километри јужно од Варшава и на околу 100 километри западно од Краков.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во историската област Горна Шлеска во близина на границата со Чешка. Сместен е крај реката Лешница во Рачиборската котлина, која е дел од географскиот макрорегион Шилеска низина.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во областа е континентално влажна. Просечната температура е 8 °C (46 °F) (просечно -1.7 °C) во јануари и до просек 17.7 °C (63.9 °F) во јули). Годишните просечни врнежи од дожд се 786 милиметри. Најголем дождлив месец е јули. Во областа се карактеристични слаби и средни ветрови од југозапад.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Градот е поделен во 9 области кои имаат своја управа:

 • Једловник Ошедле
 • Једловник-Тужичка-Каркошка
 • Кокошице
 • Нове Мјасто
 • Ошедле XXX-лецја-Пјастов-Домбровки
 • Радлин II
 • Старе Мјасто
 • Вилхви
 • Завада

Население[уреди | уреди извор]

Според податоци од Полската Централна статистичка служба, на 1 јануари 2014 година населението на градот изнесува 48.731 лица. Густината е 984 луѓе на квадратен метар.[1]

 • 1400 - 600
 • 1550 - 1.100
 • 1692 - 675
 • 1860 - 2.408
 • 1939 - 5.300
 • 1946 - 5.110
 • 1960 - 9.043
 • 1980 - 105.548
 • 1991 - 112.215
 • 1997 - 49.697
 • 2009 - 49.386

Луѓе[уреди | уреди извор]

 • Адам Гавенда - политичар
 • Војќех Франк - политичар
 • Лешек Бланик - гимнастичар
 • Болеслав Коминек - кардинал
 • Томаш Сикора - биатлонист
 • Хуберт Грушчик - геолог
 • Мартина Клишевска - глумица
 • Пјотр Конечински - глумец
 • Кшиштоф Крул – фудбалер

Галерија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]