Хшанув

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хшанув
Хшанов
Знаме Грб
Знаме Грб
Мото на градот:
Локација на Хшанов
Локација
Координати : 50°08′N 19°24′E

Часовен појас : CET (UTC+1)
- лето: (DST) CEST (UTC+2)

Управа

Држава

Полска

Војводство

Малополско

Округ

Хшанов

Општина

Хшанов

Градоначалник

Ришард Косовски
Географија

Површина

38,31 км2

Надморска височина

280 m
Население

Население

38 056

Густина

993 ж./км2
Општи податоци

Поштенски код

32-500 до 32-503

Повикувачки број

+48 32

Автомобилска ознака

KCH

Официјална страница

www.chrzanow.pl Архивирано на 22 февруари 2011 г.

Хшанув (полски: Chrzanów), е град во Малополското Војводство, Полска.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Хшанув е збратимен град со следниве градови:


Надворешни врски[уреди | уреди извор]