Прејди на содржината

Жирардув

Координати: 52°3′N 20°26′E / 52.050° СГШ; 20.433° ИГД / 52.050; 20.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Жирардув
Żyrardów
Плоштадот на Жирардув зиме
Плоштадот на Жирардув зиме
Знаме на ЖирардувГрб на Жирардув
Земја Полска
ВојводствоМазовско
ОкругЖирардувски
ОпштинаЖирардув
Основан1830
Градски права1916
Управа
 • ГрадоначалникВојќех Јашињски
Површина
 • Вкупна14,4 км2 (56 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно40.243
 • Густина2.823/км2 (7,310/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.96-300
Повик. бр.+48 046
Рег. таб.WZY
Мреж. местоzyrardow.pl
Градската управа на Жирардув
Црквата „Пресв. Богородица Утешна“ во неоготски стил.

Жирардув (полски: Żyrardów) — град во Мазовското Војводство, средна Полска, седиште на Жирардувскиот Округ. Сместен е на 45 км западно од Варшава и има население од 40.243 жители (2017)[1]. Во минатото бил важен центар на текстилната индустрија во тој дел на Европа.

Историја

[уреди | уреди извор]

Градот настанал во како работничка населба 1833 г. кога браќата Лубјењски отвориле ткајачки погони во месноста Руда Гузовска. Меѓу раководителите бил францускиот инженер и пронаоѓач Филип де Жирар (1775 - 1845) од Лурмарен. Во текот на XIX век местото се развило во значаен текстилен центар. Подоцна Руда Гузовска е преименувана во Жирардув во негова чест.

На 13 септември 1939 г. градот е зазаден од Германците Во 1941 г. еврејското население е преселено во Варшавското гето.

Крај влезот градот стои табла на која се вели дека Жирардув е единствениот град во Европа создаден исклучиво поради фабрика. Во 2012 г. градот е прогласен за историски споменик на Полска и ставен во надлежност на Националниот институт за културно наследство.

Забележително е тоа што Жирардув се смета за единствениот целосно зачуван индустриски град од XIX век.

Образование

[уреди | уреди извор]
  • Јавен училиштен комплекс бр. 7 „Хенрик Шенкевич“
  • Средно училиште „Стефан Жеромски“
  • Школа за велосипедизам
  • Виша школа за месен развој
  • ФК „Жирардовјанка Жирардув“ (осн. 1923) — фудбалски клуб од IV лига

Познати личности

[уреди | уреди извор]

Збратимени градови

[уреди | уреди извор]

Жирардув е збратимен со следниве градови:

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Податоци за Жирардув на 31 декември 2017 г. — Полска во бројки (полски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]