Збратимени градови

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Збратимен град)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Табла со збратимените градови на Бајројт, Германија

Збратимени градови — облик на правен и општествен договор помеѓу градови, окрузи, региони, области, префектури, па дури и држави во географски и политички различни области со кој ги унапредуваат културните и трговските врски.[1] Современата замисла на збратимувањето потекнува по Втората светска војна во 1947 година,[2] сака да шири пријателство и разбирање помеѓу различни култури и помеѓу поранешни непријатели како чин на мир и помирување,[3] да ја охрабри трговијата и туризмот.[1] Од неодамна, збратимувањето растечки било користено како облик на стратешки меѓународни стопански врски помеѓу градовите.[4][5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Clarke, N. „Town Twinning in Britain since 1945: A Summary of findings“ (PDF). School of Geography, University of Southampton, final author version post peer reviewing (2011). Архивирано од изворникот (PDF) на 12 јуни 2009. конс. 29 јули 2013. 
  2. 50 years of town twinning, German stamp from 1997
  3. „What is town twinning?“. L’Association des Communes Jumelées du Limousin. конс. 5 септември 2013. 
  4. Brown, Tom. „Twin towns: Do we still need them?“, „BBC East Midlands Today“, BBC News, 31 јули 2013 (посет. 7 август 2013 г).
  5. 'Twin towns: should councils partner with foreign friends?', Guardian Local Leaders Network, 18 January 2012

Надворешни врски[уреди | уреди извор]