Битом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битом
Од горе, лево кон десно: Шлеската опера, Историски трамвај (во позадината е главната пошта), улицата Дворцова, пазарот во градот, електраната Шомбјерки, средно училиште на плоштадот Владислав Сикорски, црквата Св. Маргарета
Од горе, лево кон десно: Шлеската опера, Историски трамвај (во позадината е главната пошта), улицата Дворцова, пазарот во градот, електраната Шомбјерки, средно училиште на плоштадот Владислав Сикорски, црквата Св. Маргарета
Знаме на Битом
Знаме
Грб на Битом
Грб
Држава Полска
Војводство Шлеско Војводство
Управа
 • ГрадоначалникМариуш Волош
Површина
 • Градска69,44 км2 (26,81 ми2)
Најг. вис.&10000000000000330000000330 м
Најм. вис.&10000000000000249000000249 м
Население (31.12.2017)
 • Градско168 394
 • Густина2.442/км2 (6,320/ми2)
 • Градскo2,710,397
 • Метро5,294,000
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код41-900–41-936
Повик. бр.+48 32
Регистарски табличкиSY
Мреж. местоbytom.pl

Битом (полски: Bytom, шлески: Bytōm, Bytōń, германски: Beuthen O.S.) — град во јужна Полска, кој се наоѓа во Шлеското Војводство, во центарот на Горношлеската Метрополитенска Област.