Пјекари Шлонске

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пјекари Шлонске
Piekary Śląskie - Basilica of St Mary and St Bartholome 01.jpg
Знаме на Пјекари Шлонске
Знаме
Грб на Пјекари Шлонске
Грб
Местоположба на Пјекари Шлонске
Пјекари Шлонске is located in Полска
Пјекари Шлонске
Пјекари Шлонске
Координати: 50°23′N 18°57′E / 50.383° СГШ; 18.950° ИГД / 50.383; 18.950Координати: 50°23′N 18°57′E / 50.383° СГШ; 18.950° ИГД / 50.383; 18.950
Земја Полска
ВојводствоPOL województwo śląskie flag.svg Silesian
ОкругПјекари Шлонске
Основање12 век
Како град од1939
Управа
 • ГрадоначалникСлава Уминска
Површина
 • Градска39,98 км2 (1,544 ми2)
Најг. вис.&10000000000000350000000350 м
Најм. вис.&10000000000000261000000261 м
Население (2013)
 • Градско57.917
 • Густина14/км2 (38/ми2)
 • Градскo2.746.000
 • Метро4.620.624
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код41-940 to 41-949
Повик. бр.+48 32
Регистарски  табличкиSPI
Мреж. местоhttp://www.piekary.pl/

Пјекари Шлонске (полски: Piekary Śląskie) — град кој се наоѓа во Полска, во Шлеското Војводство, со население од 59.061 жители според податоци од 2008 година.[1], додека со околината областа има 5,294,000 жители.[2]. Пиекари Слонскје е седиште на истоимениот регион.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот бил основан во 1934 година. Населбата постоела од 12 век, кога во периодот од 1303 и 1318 година била изградена првата црква и однована независна парохија. Во текот на 15 век во градот се развила рударската индустрија, каде биле ископувани олово и цинк. До 14 век градот бил управуван од германските сили, но по 1683 година започнале неколку востанија.

Во текот на 18 век започнала колонизација н германизација на населението, по кое градот се зголемил по површина и население.

Географија[уреди | уреди извор]

Пиекари Слонскје се наоѓа во јужниот дел на Полска, во близина на Катовице во историската област Горна Шлеска. Покрај градот поминува реката Бриница, која е притока на Висла.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

 • Козлова Гора
 • Центрум
 • Шарлеј
 • Бжозовице
 • Камен
 • Бжежини Шлонске
 • Велка Домбровка

Население[уреди | уреди извор]

Според податоци од Полската Централна статистичка служба од 1 јануари 2014 година, населението на градот изнесува 57.148 лица. Густината е 1.429 лица на километар квадратен.

Демографија[уреди | уреди извор]

 • 1905 - 8 094
 • 1941 - 24 500
 • 1950 - 22 944
 • 1960 - 32 226
 • 1970 - 36 400
 • 1980 - 64 321
 • 1990 - 68 502
 • 2000 - 61 590
 • 2009 - 58 675

Наводи[уреди | уреди извор]