Сосновјец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сосновјец
Железничката станица во Сосновјец
Железничката станица во Сосновјец
Знаме на СосновјецГрб на Сосновјец
Држава Полска
Војводство Шлеско Војводство
Површина
 • Вкупна91,16 км2 (3,520 ми2)
Население (2022)
 • Вкупно198.172
 • Густина2.075/км2 (5,370/ми2)
Мреж. местоhttp://www.sosnowiec.pl

Сосновјец е индустриски град во Полска. Градот има 189.178 жители.