Сосновјец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сосновјец
Железничката станица во Сосновјец
Железничката станица во Сосновјец
Знаме на Сосновјец
Знаме
Грб на Сосновјец
Грб
Држава Полска
Војводство Шлеско Војводство
Површина
 • Вкупна91,06 км2 (3,516 ми2)
Население (2017)
 • Вкупно204.013
 • Густина22/км2 (58/ми2)
Мреж. местоhttp://www.sosnowiec.pl

Сосновјец е индустриски град во Полска. Градот има 204.013 жители.