Жори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Жори
Rynek w Żorach 5.JPG
Знаме на Жори
Знаме
Грб на Жори
Грб
Жори се наоѓа во Полска
Жори
Координати: 50°03′ СГШ 18°42′ ИГД / 
Земја  Полска
Војводство Шлезиско војводство
Повијат Жори
Градски статус 1272
Управа
 • Градоначалник Валдемар Соча
Површина
 • Градска 64,64 км2
Население (2015)
 • Градско 58.915
 • Густина 9.1.143.254.950.495.0/km2
 • Метро 659.000
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 44-240
Повик. бр. +48 32
Регистарски  таблички SZO
Мреж. место zory.pl

Жори (полски: Żory) — град кој се наоѓа во Полска, во Шлезиското војводство, со население од 58,915 жители според податоци од 2016 година[1]. Жори е седиште на истоимениот регион.

Историја[уреди | уреди извор]

Населбата која се наоѓала на патот од Чешин до Краков за прв пат била споменета во 1258 година. Жори е еден од најстарите градови во Шлезија, и со градски статус се стекнал на 24 февруари 1272 година во времето на војкводата Владислав.

Жори станало дел од Војводство Ополе, додека од 1327 година било вклучено во територијата на Бохемија. Во 1742 година градот бил анексиран од страна на Прусија по крајот на Првата шлезиска војна.

Во 18 век градот бил центар за производство на ткаенина. По 1921 година Горна Шлезија градот се приклучил кон новоформираната полска држава, иако иако 69,4% од граѓаните гласале за Германија. Во 1939 година градот бил окупиран од Германија и ослободена од Црвената армија во 1945 година.

Население[уреди | уреди извор]

Според податоци од Полската централна статистичка служба, на 1 јануари 2014 година населението на градот изнесувало 62 038 лица. Густината на населението била 1.303 лица на квадратен метар.

Население по години[2][3][уреди | уреди извор]

Старосна структура[уреди | уреди извор]

Piramida wieku Zory.png

Административна поделба[уреди | уреди извор]

План на градот

Реони:

 • Захуд
 • Шрудмешче
 • Клешчувка
 • Ровен-Фолварки
 • Ошини
 • Клешчув
 • Барановице
 • Рогожна
 • Рој

Микрореони:

 • Кшенчја Владислава
 • Повстанцув Шлонских
 • 700-лечја Жор
 • Владислава Шикорскего
 • Војчеха Корфантего
 • Владислава Павликовскего

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Stan ludności miasta Żory na 30.06.2016r.“ (на polish). http://www.bip.zory.pl/?p=document&action=show&id=44906&bar_id=8121. 
 2. B. Kieczka, G. Utrata – Moja „Mała Ojczyzna” Dzieje Żor, wydanie XI.
 3. GUS: Bank Danych Lokalnych

Надворешни врски[уреди | уреди извор]