Раќибуж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раќибуж
Раќибуж
Грб
Грб
Мото на градот:
Локација
Координати : 50°05′N 18°13′E

Часовен појас : CET (UTC+1)
- лето: (DST) CEST (UTC+2)

Управа

Држава

Полска

Војводство

Шлеско

Округ

Раќибушки

Општина

Раќибуж

Градоначалник

Миро Ленк
Географија

Површина

74,96 км2

Надморска височина

Население

Население

55,818

Густина

745 ж./км2
Општи податоци

Поштенски број

47-400

Повикувачки број

+48 32

Автомобилска ознака

SRC

Официјална страница

www.raciborz.pl Архивирано на 26 ноември 2010 г.
Поглед кон поранешната катедрала на Светиот Дух, денес музеј

Раќибуж (полски: Racibórz, германски: Ratibor) — град и општина во Полска во Шлеското Војводство. Се наоѓа на двете страни на реката Одра. Има површина од 74,96 км2 и 55.818 (2014) жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]