Владиславово

Координати: 54°48′N 18°24′E / 54.800° СГШ; 18.400° ИГД / 54.800; 18.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Владиславово
Władysławowo
Владиславово со пристаништето
Владиславово со пристаништето
Знаме на ВладиславовоГрб на Владиславово
Земја Полска
ВојводствоПоморско
ОкругПучки
ОпштинаВладиславово
ОснованXII век
Станал град1963
Управа
 • ГрадоначалникРоман Кужел
Површина
 • Вкупна12,6 км2 (49 ми2)
Население (2017)
 • Вкупно10.009
 • Густина796/км2 (2,060/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.84-120
Повик. бр.+48 58
Рег. таб.GPU
Мреж. местоwladyslawowo.pl

Владиславово (полски: Władysławowo, кашупски/поморски: Wiôlgô Wies, германски: Großendorf) — град во Кашубија (во областа Померелија) на јужниот брег на Балтичкото Море, северна Полска. Во 2017 г. населението броело 10.009 жители[1].

Наречен е во чест на кралот Владислав IV Ваза (вл. 1632 - 1648) — основоположник на воената морнарица на Полска.

Преглед[уреди | уреди извор]

Градот е седиште на истоимената општина во Пучки Округ на Поморското Војводство и претставува важен пристаништен град и мошне посетувано летувалиште. Во состав на градот се и делниците Цетњево и Почерњино, кои порано биле самостојни села.

Недалеку од Владиславово, во состав на неговата општина, се наоѓа селото Јастшембја Гура, што претставува најсеверното место во Полска.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото е населено во XII век како рибарска населба. Во 1634 г. кога инженерот Фридерик Геткант ја проектирал тврдината Владиславово сместена на Хелскиот Провлак, неколку километри источно од денешниот град.

Население низ историјата[уреди | уреди извор]

  • 1960: 3.900 жит.
  • 1970: 7.900 жит.
  • 1975: 9.200 жит.
  • 1980: 10.600 жит.
  • 2009: 15.000 жит.
  • 2017: 10.009 жит.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

54°48′N 18°24′E / 54.800° СГШ; 18.400° ИГД / 54.800; 18.400