Закрочим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Закрочим
Zakroczym
Готско-препородна црква во Закрочим
Готско-препородна црква во Закрочим
Грб на Закрочим
Закрочим is located in Полска
Закрочим
Закрочим
Координати: 52°26′00″N 20°36′43″E / 52.43333° СГШ; 20.61194° ИГД / 52.43333; 20.61194
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаЗакрочим
Управа
 • ГрадоначалникАртур Ќеќерски
Население (2016)
 • Вкупно3.257[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22
Мреж. местоhttp://www.zakroczym.pl

Закрочим (полски: Zakroczym) — град во средишниот дел на Полска во Мазовското Војводство. Градот е седиште на општина Закрочим. Закрочим е основан во X век, а во текот на 1422 година век добил градски права.

Географија[уреди | уреди извор]

Закрочим се наоѓа во средишниот дел на Полска, во среднишиот дел на Мазовското Војводство над реката Висла.

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Население од 1939 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Закрочим на Ризницата ?
  •  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Zakroczym“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.
  • Официјална страница (полски)

Наводи[уреди | уреди извор]