Томашув Мазовјецки

Координати: 51°32′N 20°01′E / 51.533° СГШ; 20.017° ИГД / 51.533; 20.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Томашув Мазовјецки
главниот плоштад на градот
главниот плоштад на градот
Знаме на Томашув МазовјецкиГрб на Томашув Мазовјецки
Томашув Мазовјецки is located in Полска
Томашув Мазовјецки
Томашув Мазовјецки
Координати: 51°31′N 20°1′E / 51.517° СГШ; 20.017° ИГД / 51.517; 20.017
Земја Полска
ВојводствоЛоѓско
ОкругТомашувски
ОпштинаТомашув Мазовјецки
Основање18 век
Градски статус1830
Управа
 • ГрадоначалникМарќин Витко
Површина
 • Вкупна41,3 км2 (159 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно66.705
 • Густина160/км2 (420/ми2)
Часовен појасEET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+2)
Поштенски код97-200
Повик. бр.+48 44
Регистарски  табличкиETM
Мреж. местоhttp://www.tomaszow-maz.eu

Томашув Мазовјецки (полски: Tomaszów Mazowiecki — град кој се наоѓа во Полска, во Лоѓското Војводство, со население од 67.159 жители според податоци од 2004 година. Томашув Мазовјецки е седиште на истоимениот Томашувскиот Округ.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на границата меѓу историските области Мазовија и Мала Полска. Сместен е двата брега на реката Пилица, југоисточно од Лоѓ и североисточно од Пиотрков Трибуналски.

Томашув зафаќа површина од 41,3 квадратни километри.

Старосна структура[1].[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°32′N 20°01′E / 51.533° СГШ; 20.017° ИГД / 51.533; 20.017