Новогард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Новогард
Nowogard
Градскиот дом во Новогард
Градскиот дом во Новогард
Грб на Новогард
Грб
Земја  Полска
Војводство Западнопоморско
Округ Голењувски
Општина Новогард
Површина
 • Вкупна 12,6 km2 (49 sq mi)
Население (2017)
 • Вкупно 16.756
 • Густина 1.330/km2 (3,400/sq mi)
Пошт. бр. 72–200
Мреж. место nowogard.pl

Новогард (полски: Nowogard, германски: Naugard; кашупски: Nowògard) — град во Голењувскиот Округ на Западнопоморското Војводство, северозападна Полска. Населението брои 16.756 жители (2017).[1]

Име[уреди | уреди извор]

Името е кованка од зборовите нови и гард, што значи град на некогашниот поморски јазик.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на 60 км североисточно од Шчеќин и 55 км јужно од балтичкиот брег.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото настанало како средновековно утврдување (град)[2] и првпат споменува во 1268 г. како Ногарт во повелбата на поморскиот кнез Барним I, со која местото ѝ се предава на Каминската епископија како нејзин посед. Тука епископите подигнале замок.[2] Во 1274 г. гратчето и околината биле под управа на Ото фон Еберштајн и останале во сопственост на семејството сè до 1663 г. Во 1309 г. Новогард е прогласен за град, усвојувајќи ги германските закони.

Во првата половина на XIV век се подигнати утврдувања со долгнавесто пазариште во средината. Тука е подигната управната зграда и црквата. По смртта на последниот член на семејството Еберштајновци, во 1663 г. Нојгард му припаднал на Ернст Богуслав Крој, а во 1684 г. прешол во владение на изборни кнезови на Бранденбург.[2]

Во Источнопоморската операција за време на Втората светска војна, Црвената армија разурнала околу 60 отсто од градот.[2] На 5 март 1945 г. градот е зазеден од советската војска и предаден на Полска. Населението е истерано или пребегало, а на негово место се населени Полјаци.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Главна знаменитост на Новогард е големото езеро кое се протега до градскиот центар. Долго е 2,7 км, а широко 620 м. Непосредната околина на градот е пошумена.

Познати личности[уреди | уреди извор]

  • Фридрих Михаел Цајгенхаген (1694 – 1776) — германски свештеник court preacher of британскиот крал Џорџ I

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Новогард е збратимен со следниве градови:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Податоци за Новогард на 31 декември 2017 г. — Полска во бројки (полски)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 nowogard.pl (полски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]