Кашупски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кашупски
kaszëbsczi, pòmòrsczi
Застапен воПолска, Канада
ПодрачјеПомеранија
Говорници50 000  
Јазично семејство
Статус
Службен вово официјална употреба во некои општини на Поморското Војводство, Полска
Јазични кодови
ISO 639-2csb
ISO 639-3csb

Кашупски јазик или поморски јазик (kaszëbsczi, pòmòrsczi) — јазик или дијалект на полскиот, е западнословенски јазик кој се зборува во областа на Поморје во западна Полска од страна на 100.000 луѓе.