Црковнословенски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црковнословенски јазик
Kiev psalter.jpg
Дел од Киевскиот псалтир
Застапен во Источна Европа
Јазично семејство
Писмо глаголица, кирилица
Јазични кодови
ISO 639-1 cu
ISO 639-2 chu
ISO 639-3 chu

Црковнословенскиот јазикбогослужбен јазик и неговото најчестата форма денес е руска редакција на старословенскиот јазик. Црковнословенскиот јазик е богослужбен јазик на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, Бугарската Православна Црква, Хрватската Православна Црква, Руската Православна Црква, Рутенската Католичка Црква, Српската Православна Црква и останати словенски цркви.

Историски, овој јазик е старословенскиот јазик во ограничена употреба. За разлика од старословенскиот, овој јазик има приспособен изговор и правопис, има замена на стари и изолирани зборови и изрази и слични приспособувања. Црковнословенскиот јазик е јазик кој се пишува со кирилица, за разлика од старословенскиот кој може да се пишува или со кирилица или со глаголица.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]