Белхатув

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белхатув
Знаме на Белхатув
Знаме
Грб на Белхатув
Грб
Белхатув is located in Свет
Белхатув
Белхатув (Свет)
Координати: 51°22′N 19°22′E / 51.367°СГШ 19.367°ИГД / 51.367; 19.367
Земја  Полска
Војводство Лоѓско
Округ Белхатувски
Општини Белхатув
Основање 14 век
Градски статус 1743-1870, 1925
Управа
 • Градоначалник Мариола Чеховска
Површина
 • Вкупна 34,63 km2 (1,337 sq mi)
Население (2010)
 • Вкупно 60.970
 • Густина 18/km2 (46/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 97-400
Повик. бр. +48 44
Регистарски  таблички EBE
Мреж. место http://www.belchatow.pl

Белхатув (полски: Bełchatów) — град кој се наоѓа во Полска, во Лоѓското Војводство, со население од 60,970 жители според податоци од 2010 година. Белхатув е седиште на истоимениот регион.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во историскиот регион Голема Полска, јужно од Лоѓ и западно од Пјотркув Трибуналски.

Демографија[уреди | уреди извор]

  • 1820 - 352
  • 1860 - 1 899
  • 1939 - 10 500
  • 1946 - 4 780
  • 1960 - 7 327
  • 1970 - 9 259
  • 1980 - 27 644
  • 1995 - 59 868
  • 2002 - 63 208
  • 2008 - 61 418