Ќешин

Координати: 49°44′54.37″N 18°37′59.56″E / 49.7484361° СГШ; 18.6332111° ИГД / 49.7484361; 18.6332111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќешин
Плоштадот во Ќешин
Плоштадот во Ќешин
Знаме на ЌешинГрб на Ќешин
Гесло: Amore et non dolore
Држава Полска
ВојводствоШлеско
ОкругЌешин
Првпат споменат1155
Управа
 • ГрадоначалникГабриела Сташкевич
Површина
 • Вкупна28,69 км2 (1,108 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно36.014
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Поштенски број43-400
Мреж. местоhttp://www.cieszyn.pl/

Ќешин (полски: Cieszyn) — град во јужниот дел на Полска, во Шлеското Војводство, кое се наоѓа во областа на Шлеска.

Клучните настани за Ќешин датираат од IX век. Тие настани се поврзани со населувањето на словенско племе Голеншичи. Положбата на градот настанала во 1220 година. Во крајот на XIII век градот Ќешин бил центарот на Ќешинското Кнежевство.

Современиот административен центар на градот Ќешин се простира во две републики. Десната страна на градот Ќешин се простира на територијата на Полска, додека еден дел од градот се простира на левиот брег на Чешка. Официјалното име на градот е Ќешин. Од друга страна пак населението во чешкиот дел од градот Ќешин денес изнесува етнички хомогена припадност, всушност над 96% од населението се изјавува како полско население. Во полскиот и чешкиот дел од градот сепак доминираат различни религиозни деноминации, односно Римокатоличката црква и Лутеранската црква.

Состојба на населението во полскиот дел на Ќешин на 31 декември 2017 година изнесува 34.876 жители, а неговата површина е 28,61 км2. Во двата дела од градот населението изнесува 59.500 жители кои се простираат на 63 км2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]