Подласко Војводство

Координати: 53°7′N 23°10′E / 53.117° СГШ; 23.167° ИГД / 53.117; 23.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Подласко Војводство
województwo podlaskie
војводство
Знаме на Подласко ВојводствоГрб на Подласко Војводство
Местоположба во Полска
Местоположба во Полска
Земја Полска
СедиштеБјалисток
Окрузи3 градски, 14 земски *
Површина
 • Вкупно20.180 км2 (7,790 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно1.193.348
 • Густина59/км2 (150/ми2)
 • Градскo712.675
 • Селско484.935
Рег. таб.B
Мреж. местоbialystok.uw.gov.pl

Подласко Војводство (полски: województwo podlaskie) — војводство во Североисточна Полска. Се граничи со Мазовското Војводство на запад, Варминско-мазурското на северозапад и Лублинското на југ. На исток се Гродненската и Брестовската Област во Белорусија, на североисток се Алитушкиот и Маријамполскиот округ во Литванија, а на север е Калининградската Област, која е ексклава на Русија. Војводството е наречено по историската област Подласје (Подлаше). Во 2014 г. војводството имало 1.193.348 жители на површина од 20.180 км2.

Главен град е Бјалисток. Војводството е создадено на 1 јануари 1999 г. согласно управната реформа усвоена претходната година, а сочинето е од дотогашните војводства Бјалисточко и Ломжанско, како и источната половина од Сувалското Војводство.

Народности[уреди | уреди извор]

Поради неговата местоположба, војводството се одликува со мешавина од култури, имено полската, белорускта, украинската и литванската. Денес се говорат претежно полскиот и русинскиот, додека пак литванскиот е западен меѓу малобројното литванско малцинство во Сејненскиот округ.

Градови и грачиња[уреди | уреди извор]

Војводството има 40 градски населени места, тука наведени по број на жители според состојбата во 2006 година:[1]

Управна поделба[уреди | уреди извор]

Улица во центарот на Бјалисток.
Центарот на Сувалки.
Широк поглед на Ломжа.
Базиликата „Свето Срце“ во Аугустув.
Градскиот дом и плоштадот во Бјелск Подласки

Подлаското Војводство е поделено на 17 окрузи, од кои 3 се градски, а 14 се земски. Тие пак се поделени на вкупно 118 општини.

Име и
изворно име
Површина
(км²)
Население
(2006)
Седиште Други градови Општини
Градски окрузи
Бјалисток
Białystok
102,12 295.210 1
Ломжа
Łomża
32,72 63.572 1
Сувалки
Suwałki
65,24 69.234 1
Земски окрузи
Аугустувски
powiat augustowski
1.658,27 58.966 Аугустув Липск 7
Бјалисточки
powiat białostocki
2.984,64 136.797 Бјалисток * Лапи, Чарна Бјалостоцка, Василкув, Хорошч, Супрашл, Михалово, Заблудув,Тикоќин, Сураж 15
Бјелски
powiat bielski
1.385,2 60.047 Бјелск Подласки Брањск 8
Високомазовјечки
powiat wysokomazowiecki
1.288,49 59.719 Високе Мазовјецке Ќехановјец, Чижев, Шепјетово 10
Грајевски
powiat grajewski
967,24 50.120 Грајево Шчучин, Рајгруд 6
Замбрувски
powiat zambrowski
733,11 44.798 Замбрув 5
Колненски
powiat kolneński
939,73 39.676 Колно Стависки 6
Ломжански
powiat łomżyński
1.353,93 50.887 Ломжа * Новогруд, Једвабне 9
Моњечки
powiat moniecki
1.382,39 42.960 Моњки Книшин, Гоњонѕ 7
Сејненски
powiat sejneński
856,07 21.331 Сејни 5
Сокулски
powiat sokólski
2.054,42 72.424 Сокулка Домброва Бјалостоцка, Кринки, Суховола 10
Сувалски
powiat suwalski
1.307,31 35.136 Сувалки * 9
Хајнувски
powiat hajnowski
1.623,65 48.130 Хајнувка Клешчеле 9
Шемјатички
powiat siemiatycki
1.459,58 48.603 Шемјатиче Дрохичин 9

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Central Statistical Office (GUS) Population: Size and Structure by Administrative Division. 2007-12-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]