Мшчонув

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мшчонув
Mszczonów
Велепоседничка куќа од XIX век во Мшчонув
Велепоседничка куќа од XIX век во Мшчонув
Грб на Мшчонув
Мшчонув is located in Полска
Мшчонув
Мшчонув
Координати: 51°58′27″N 20°31′36″E / 51.97417° СГШ; 20.52667° ИГД / 51.97417; 20.52667
Земја Полска
ВојводствоМазовско
ОкругЖирардувски
ОпштинаМшчонув
Основан1377
Управа
 • градоначалникЈузеф Гжегож Курек
Површина
 • Вкупна8,56 км2 (331 ми2)
Население (2016)
 • Вкупно6.409
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број96-320
Повик. бр.+48 46
Рег. таб.WZY
Мреж. местоmszczonow.pl

Мшчонув (полски: Mszczonów; јидиш: אַמשינאָוו, Амшинов) — град во Мазовското Војводство, во средишниот дел на Полска. Има 6.409 жители (2016)[1] и е административен центар на истоимената градско-селска општина.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во историската област Мазовија. Сместен е покрај реката Окшеша на 50 км југозападно од главниот град Варшава.

Историја[уреди | уреди извор]

Мшчонув првпат се споменува во 1245 година (во документ на кнезот Конрад I Мазовецки). По археолошки ископувања на стари гробишта од XII век во градот се оформува мислење дека населбата е постара повеќе од еден век од споменатата година. Мшчонув добил градски права во 1377 година од кнезот Шемовит III Мазовецки.

Градот има еврејска заедница и некогаш бил центар на хасидската династија Амшинов (затоа Мшчонув на јидиш се нарекува Амшинов).

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Мшчонув е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Предлошка:Мшчонув (општина)