Лобез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лобез
Улица на независноста во Лобез
Улица на независноста во Лобез
Знаме на ЛобезГрб на Лобез
Лобез is located in Полска
Лобез
Лобез
Координати: 53°38′N 15°37′E / 53.633° СГШ; 15.617° ИГД / 53.633; 15.617Координати: 53°38′N 15°37′E / 53.633° СГШ; 15.617° ИГД / 53.633; 15.617
Држава Полска
ВојводствоЗападнопоморско
ОкругЛобез
ОпштинаЛобез
Градски права1275
Управа
 • ГрадоначалникПјотр Чвикла
Површина
 • Вкупна13 км2 (5 ми2)
Население (2019[1])
 • Вкупно10,066
 • Густина770/км2 (2,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број73-150
Повик. бр.+48 91
Регистарски табличкиZLO
Мреж. местоlobez.pl

Лобез (полски: Łobez, германски: Labes) — град во Западнопоморското Војводство во Полска. Градот претставува административен центар на истоимениот округ. Во септември 2014 година, населението изнесувало 10.409[2] жители.

Се наоѓа на реката Рега.

Демографија[уреди | уреди извор]

Градоначалници[уреди | уреди извор]

1632 - Карстен Белеке 1809 – Јохан Георг Фалк
1670 – Бернд Бублих 1823–1840 – Јохан Фридрих Розенов
1700 – Паул Белеке 1842–1844 – Адолф Лудвиг Ритер (привремено)
1702 – Теле 1844–1845 – Алберт Вилхелм Рицки
1723 – Ф. К. Хакебеке 1846–1852 – Хајних Лудвиг Готхилф Хазенјегер
1734 – Ф. В. Вајнхолц пред 1859 Хазенјегер
1736 – Шулце 1852–1864 – Карл Алберт Александер Шиц
1732 – Хакенберкен 1921 – Вили Кикбојш
1745 – М. К. Фрице 1945 – Хакелберг, Теофил Фјутовски, Штефан Новак, Феликс Мјелчарек
1746 – Јохан Фридрих Тим 1946 – Владислав Смјеловски
1752 – Јохан Готсрид Зеферин 1948 – Тадеуш Климски
1753? – Ј. Ф. фон Флиге 1949 – Игнаци Лепковски
1757 – Јохан Фридрих Тим 1972-1990 - Zbigniew Con
1757 – Хелер 1990-94 – Марек Ромејко
1767 – Готлиб Тим 1994-1998 – Јан Сафран
1775 – Јохан Готфрид Зеферин 1998-2002 – Халина Шимањска
1790 – Јанке 2002-2006 – Марек Ромејко
1805 – Хајнрих Фалк 2006 – 2014 – Ришард Зола
1806 – Цутер ( 1712) 2014 – Пјотр Чвикла
1806 – Немиц
Градското собрание

Споменици[уреди | уреди извор]

Географски податоци[уреди | уреди извор]

Клима на Лобез
Месец I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Година
T max [°C] 0 2 7 14 18 22 24 23 19 13 7 2 8
T min [°C] -6 -5 -1 3 8 11 13 12 9 5 1 -3
Просечно кол. врнежи [mm] 28 24 27 35 53 63 76 64 46 37 38 36 526

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 53°38′N 15°37′E / 53.633° СГШ; 15.617° ИГД / 53.633; 15.617{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница