Нашелск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нашелск
Nasielsk
Центар на Нашелск
Центар на Нашелск
Знаме на НашелскГрб на Нашелск
Нашелск is located in Полска
Нашелск
Нашелск
Координати: 52°26′00″N 20°36′43″E / 52.43333° СГШ; 20.61194° ИГД / 52.43333; 20.61194
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаНашелск
Управа
 • ГрадоначалникБогдан Рушковски
Површина
 • Вкупна12,57[2] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2016)
 • Вкупно7.662[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22
Мреж. местоhttp://um.nasielsk.pl

Нашелск (полски: Nasielsk) — град во средишниот дел на Полска во Мазовското Војводство. Градот е седиште на општина Нашелск. Нашелск е основан во XI век, а во текот на 1386 година век добил градски права.

Географија[уреди | уреди извор]

Закрочим се наоѓа во средишниот дел на Полска, во среднишиот дел на Мазовското Војводство над реката Нашелна. Е 50км на север од Варшава.

Историја[уреди | уреди извор]

Поглед на градот
 • 1065 - први информации за Нашелск во Могиленско Фалсификување
 • 11 ноември 1386 - градски права за Нашелск од кнез Јануш I
 • 1440 - пожар на градот
 • 1445 - изградна беше камена црква на св. Војќех
 • 1795 - германска струка на градот
 • 1815 - руска струка на градот
 • 1877 - изграден беше железнички пат меѓу Варшава а Гдањск
 • 1918 - града стана част на преродба Полска
 • 1939-45 - германска окупација во Нашелск
 • 1945 - ослободување на град покрај СССР

Демографија[уреди | уреди извор]

Население од 1777 година

Економија[уреди | уреди извор]

Стација Нашелск

Индустриски и услужни центар. Во градот има ладилник припаѓа до фирма PPHU "KAM-POL" Import - Eksport Piotr Furmański.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Нашелск на Ризницата ?
 •  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Nasielsk“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.
 • Официјална страница Архивирано на 17 јануари 2008 г. (полски)

Наводи[уреди | уреди извор]