Борково (Мазовско Војводство)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борково
Borkowo
Борково is located in Полска
Борково
Борково
Координати: 52°33′31″N 20°39′55″E / 52.55861° СГШ; 20.66528° ИГД / 52.55861; 20.66528
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаНашелск
Население (2011)
 • Вкупно187[1]
Час. појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Борково (полски: Borkowo) — село во општината Нашелск во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска. Во селото има место на презимување за патки, лабеди и црни корморани.

Историја[уреди | уреди извор]

Во средниот век село имаше името Боруково (полски: Borukowo) и живееше тука род на Боруковски. Во време на Полско-болшевичката војна е имала победна од Полска Битва кај Борково во 14 и 15 август 1920г.

Наводи[уреди | уреди извор]